… nedávná historie

Zásadní pro klub byly události z prosince 2007. Národní basketbalová liga byla v plném proudu a jelo se do Ostravy pro výhru. Hráči, trenéři a celá sportovní veřejnost však neměla nejmenší tušení co následně přijde. Další tři těžká utkání s Děčínem, Jičínem a Nymburkem skončila prohrami. 15.12 2007 po domácím utkání s Novým Jičínem, oznámil konec ve funkci generálního manažera Jakub Koudelka. Tehdejší vedoucí mužstva Jan Svoboda a organizační pracovník Jiří Svoboda společně s tiskovým mluvčím klubu Zdeňkem Hrančíkem byli postavení před těžké rozhodnutí. Bez dalších vysvětlení a nekompromisně tvrdě se vyvíjeli události v zákulisí klubu BC Brno. Před začátkem ročníku Mattoni NBL a na přelomu roku 2007/08 přijal klub několik usnesení, což vrcholilo volbou nového vedení. Vítězné domácí utkání mezi vánočními svátky a Novým rokem s BK Prostějov bylo malou nadějí do budoucna. Situace byla nepřehledná a pro klub složitá. I přes všechna tato úskalí se podařilo ročník 2007/08 dohrát. Platili se půjčky a řešili se arbitráže, které byly na klub vedeny. Hrála se ligová utkání. Starost o mužstvo a jeho zázemí doslova zůstala na zbytku družstva BC. Řešili se finance, sháněla se reklama a podpora od sponzorů. Do toho se řešil tlak z médií. „To bylo spíše na sportovního Oscara“ a nově zvolené vedení Svoboda, Svoboda, Hrančík – to jsou tři velké otazníky ??? Ligový ročník 2007/08 se dohrál a mužstvo skončilo ve čtvrtfinále, kde se utkalo s mistrovským Nymburkem. Přihláška do nové ročníku NBL 2008/09 byla podána, vedení klubu se ještě pokusilo o podporu na radnici. „Je pozdě pánové“ zaznělo od primátora. Závěrečné prohlášení klubu s veřejnou omluvou bylo pro basketbalového fanouška málo. Dík patří určitě tehdejšímu řediteli nejvyšší basketbalové soutěže Mattoni NBL panu Zdeňku Ringsmuthovi, který podanou přihlášku držel do poslední chvíle. Nepodařilo se zajistit finanční prostředky na doplacení hráčů. Klub BC Brno na sebe vyhlásil finanční nezpůsobilost splatit svoje závazky formou insolvence. To vedlo k zániku družstva, ztrátě licence a možnost hrát v dalším ročníku nejen národní basketbalovou ligu, ale jakoukoliv soutěž vůbec. Po dlouhé době je Brno bez nejvyšší soutěže. Náročný brněnský fanoušek o basketbal nepřišel. Muži Šlapanic již několik let úspěšně brázdili druhou nejvyšší soutěž. Do Žabovřesk a Králova Pole se chodilo na ženy a mužskou 2. ligu. Během dvou ligových ročníků skončilo již třetí profesionální mužstvo brněnského mužského basketbalu. Houseři Brno pod vedením Vlastimila Havlíka odehráli poslední sezonu 2005/2006. V roce 2006/2007 přebralo licenci od Houserů BBK Ives Brno. To však z nejvyšší soutěže sestoupilo a rok později ukončil klub majitele Veselého svoji činnost.



Snaha vrátit do Brna vrcholový basketbal na sebe nenechala dlouho čekat. Za rok je basketbal opět na místě svého zrodu v Kounicově ulici v hale Sokola Brno I. V soutěžním ročníku 2009/10 se opět v Brně hrál basketbal a mužstvo neslo název Basketball Brno. Podnikatelé pánové Hos  a Konečný odkoupily licenci z Liberce. Mužstvo nastoupilo ještě do ročníku 2010/11 a opět je zde oznámení, že Basketball Brno pro nezájem sponzorů a malé podpory města Brna nemá pro další ročník finanční prostředky. Mužstvo svoje zápasy v obou sezónách odehrálo v hale Sokola Brno I v Kounicově ulici. Vedli ho zkušení trenéři Marian Svoboda a Libor Jeřábek o rok později Josef Jelínek a Veronika Funková. Vložené finanční prostředky a úsilí majitelů klubu však neodpovídali umístění na 11. a 8. místě ligové tabulky.



Pět let (sezony 2011/12 až 2015/16) hráli muži svá domácí utkání v hale Moravské Slávie „ Morendě“ na Vídeňské. Nejdříve se na palubovce Moravské Slavie se objevilo mužstvo BK Prostějov B, s mixem hráčů Brna a Prostějova pod vedením trenéra Miroslava Pospíšila a Libora Jeřábka. Oficiální verze zněla. „Mnoho hráčů klubu Basketball Brno našlo své nové působiště v nedalekém Prostějově, kde znovu založili místní B-tým.“ Prostějov B hrál druhou nejvyšší soutěž. Na soupisce bylo 27 hráčů a mužstvo obsadilo 12. místo. V soutěžním ročníku 2012/13 pod názvem JBC MMCITE Brno nebo JBC Brno se hrála druhá nejvyšší soutěž – 1.liga a rovnou z toho byl postup do nejvyšší soutěže KNBL. Na soupisce 28 hráčů a na trenérské lavičce se vystřídali Libor Severa, Štěpán Vrubl, Petr Němec, Libor Jeřábek a Tomáš Pětivlas. Celkově z toho bylo čtvrté místo v základní části. V play off porazilo ve čtvrtfinále Slavoj BK Litoměřice a v semifinále BA Spartu Praha 3:0 na zápasy postoupilo do baráže o Mattoni NBL. Hradec Králové však do baráže nenastoupil. Liga se rozšířila na 14 mužstev a mužstvo mužů Brna postoupilo přímo do nejvyšší basketbalové ligy.



Muži navázali kontakt s brněnskou univerzitou a stěhovali se na tři roky do Bohunic. Zcela nově vybudovaný komplex sportovišť a pěkná hala pro míčové sporty. Domácí utkání se hrála v hale míčových sportů Univerzitního kampusu. 3x 12. místo a jednou 11. místo v tabulce nedávalo mužstvu naději přilákat do hlediště více diváků. V ligovém ročníku 2017/18 už nastoupilo mužstvo pod názvem Basket Brno a zlínská firma mmcité postupně vyklidila pozice hlavního sponzora. Mužský basketbal v Brně pozvolna zapsal novou kapitolu do své bohaté historie. Tři ligové ročníky 2016/17, 2018/19 a 2019/20 se odehráli v bohunickém Kampusu, ale myšlenka návratu do městské haly na Vodové byla na spadnutí. Hala s kapacitou 3500 diváků se tak dočkala návratu po dvanácti letech. Ligový ročník 2020/21 již v nové hale Vodova a spolu s ostatními sporty pozvolna nakračoval k lepším výsledkům, které vždy brněnský basketbal zdobily mírou vrchovatou.



Svoji roli tady hrála mládežnická mužstva, která byla v devadesátých letech až do roku 2006 rozeseta po malých klubech napříč celým Brnem. To byl také jeden z důvodů, proč v tomto období není snad jediný odchovanec, který by dosáhl na reprezentační dres. Chyběla návaznost na první mužstvo a celé toto mládežnické zatížení u chlapeckého basketbalu v Brně nesl klub BBK Brno, který působil v hale Sokola Brno v Kounicově ulici. Tam odcházeli chlapci, hrát nejvyšší mládežnické soutěže. Nedostatek kvalitních trenérů však nedával dobré výsledky a až po návratu Josefa Jelínka do Brna vyšli z jeho dílny tři reprezentanti pro mládežnické kategorie. Rok 2006 je rokem návratu mládeže pod hlavičku BC Brno. Vzniklo středisko vrcholového sportu se všemi náležitostmi a návazností na mužský tým národní basketbalové ligy. U děvčat tuto roli bez jakýchkoliv potíží sehrávala zlatá éra brněnských „Žabin,” kdy se podařilo panu Jiřímu Hamzovi a Janu Bobrovskému vytvořit basketbalové mužstvo žen evropského formátu včetně špičkového zázemí. Připravenost klubů pracovat s mladými talenty se začala postupně formovat a dnes již vidíme haly plné mladých basketbalistek a basketbalistů.



Shrnuto a podtrženo přece něco pozitivního. Vzniká basketbalové centrum mládeže, které je „nabito“ špičkovými trenéry a obsadilo všechny kategorie celostátních mládežnických soutěžích. Finančně náročný projekt centrum zvládlo. Malé kluby nezanikly a dostalo se jim z centra větší podpory a nabídky spolupracovat v rámci města, okresu a kraje. Ať už to byli kroky promyšlené nebo je přinesl sled událostí je stále nejasné. Pokusme se to tedy vzít jako fakt. Patnáct let se různé spolky, firmy a politici snažili do Brna opět dostat vrcholový basketbal. Košíková … basketbal je v Brně sportem na pomyslném stupni vítězů jednoznačné na bedně.