BASKET BRNO, ŽABINY BRNO a KP TANY BRNO … týmové fotografie … sezona 2023/24

Nový ročník … KNBL 2023/24. Basket Brno rezehrál letošní sezonu v sobotu 23.9. na pražské Folimance a dalšími zápasy v rychlém sledu se rozjela národní basketbalová liga… ostatní informace se dočtete na klubovém webu basketbrno.cz.

Ženská basketbalová liga 2023/24 byla rozehrána a oba brněnské týmy letošní ligový ročník odehrály na venkovních palubovkách. Ve středu 27.9. 2023 hráčky KP se utkaly se Slavií Praha a Žabiny sehrály svoje utkání na palubovce v Hradci Králové. Termínovou listinu … Chance ŽBL najdete na odkazu CZ BASKETBALL.

Grafika, text a odkazy CZ BASKETBALL …

Je nám sto let a jsme ve formě, tak zněla slova předsedy basketbalového svazu pana Miroslava Jansty, když společně se slovenským předsedou Michalem Ondrušem pokřitli společně logo stoletých oslav. Už o víkendu se v polovině září 2023 se rozběhl naplno kolotoč basketbalových soutěží. Sezona 2023/24 ale v Česku pod bezednými koši nebude jen tak ledajaká. Zahalí se do slavnostního hávu, protože Česká basketbalová federace slaví sto let své existence. Oslavy odstartovaly speciálním eventem na parkovišti ski areálu Kohútka v hraničním pásmu hor mezi Slovenskou a Českou republikou, v překrásném koutu Moravy v Javorníkách.

Vývoj československého a českého volejbalu a basketbalu.   Na vznik československého volejbalu existují dvě znění ohledně vzniku organizovaného volejbalu v Československu. První tvrzení zní, že na území tehdejšího Československa se volejbal dostal v roce 1919, kdy proběhlo utkání mezi příslušníky vojenské posádky v Žilině. Podílela se na tom YMCA a spolek Vysokoškolský sport. Druhé podání souvisí s utvořením svazu v roce 1921. Zrod našeho volejbalu je datován na rok 1921, který společně oslavily i mezinárodní orgány FIVB a CEV. Ty se rozhodly nám svěřit pořadatelství turnajů v letech, které končily jedničkou nebo šestkou. (Císař, 2005). Vývoj ve 20. letech V roce 1923 byl založen samostatný svaz, který nebyl závislý na Ymce a nyní sdružuje více než 50 klubů a přes 1200 členů. Tento svaz se v roce 1924 rozšířil o další míčovou hru, a to basketbal. Přejmenoval se tedy na Československý voleyballový a basketballový svaz. Stal se třetím nejstarším svazem na světě a druhým v Evropě… tolik z historie a nyní již za hráči, kteří dobýbali slávu našeho basketbalu na světových palubovkách … Mám to pořád v srdci ! Jako obvykle, když se někde objeví, i tady se svými 217 čísly mezi ostatními vyčníval, byť zejména vedle někdejších reprezentačních parťáků zase ne o tolik. Ani brněnský rodák Jiří Okáč, vicemistr Evropy z roku 1985, a tedy i člen poslední medailové národní skvadry, si nenechal uniknout tuhle speciální událost.

ŽABINY BRNO … v těchto dnech se dostává na světlo světa publikace … 30 let s Žabinami. Kniha ve své jednoduchosti a lehkosti dává čtenářům nahlédnout pod pokličku žabovřeského basketbalového klubu, popisuje a na fotografiích zobrazuje klubovou historii … tak bohatou na úspěchy. V jednotlivých kapitolách se dostaneme ke všem hráčkám, sestavám, trenérům, realizačním týmům včetně mládežnické základny a reprezentace … lidem, kteří se o tuto sportovní podívanou plnou měrou zasloužili. Knihu 30 let s Žabinami už nyní můžete získat prostřednictvím klubového eschopu …. nebo přímo na hale při domácích utkáních basketablové a evropské ligy.

Křest knihy 30 let s Žabinami, 12.10. 2023 hala Rosnička, Foto Jan Rusnák, Miroslav Štěpánek …

Taneční škola Swing Wings se zaměřuje na swingové tance, které vznikaly v 20. až 40. letech minulého století v USA. Krok po kroku budujeme taneční studio Kafka v budově bývalé zdravotní pojišťovny. Rádi tě u nás přivítáme na lekcích, které pořádáme pro všechny taneční úrovně – od úplných začátečníků až po ty pokročilé, kteří pak školu reprezentují i v zahraničí. Pohybem se snažíme vyjadřovat naši vášeň pro tanec a swingovou hudbu. Během osmi let, co škola Swing Wings oficiálně existuje na mapě swingového světa, jsme zorganizovali stovky tančíren, desítky mezinárodních akcí a festivalů a hlavně si užili spoustu legrace a vytvořili jedinečnou komunitu přátelských lidí.