Kooperativa národní basketbalová liga rozehrála třemi koly svoji nadstavbovou část A1 a A2 a v tomto týdnu čeká basketbalisty první vrchol sezony. Od středy 14. do pátku 16. února 2024 se odehrál závěrečný turnaj, finále Česko – slovenského poháru Louda auto za účasti týmu ze Slovenska. K výročí založení ČBF se opakoval model ženského poháru Final 8 ze slovenských Piešťan. Ostudné zakončení v Piešťanech, kde nedostal nikdo ani stuhu se snad nebude v Praze na Královce opakovat. Neopakovalo. Nymburk získal po finálové výhře na Levicemi 95:82 finálové DOUBLE a po tříletém půstu získal pohár a medaile. Dle článků na CZ BASKETBALL lze usoudit, že ostatní účastníci (USK bral medailové DOUBLE), takže přejme všem, kdo si užil vydařený turnaj v Praze a už se nebudeme zlobit na to co se odehrálo s medailemi v Piešťanech. Myslím, že vítězný klub z brněnských Žabin to pojal velkoryse a připravil děvčatům na sobotu 24.2. příjemné překvapení. Hned na pohár navazuje reprezentační přestávka a národní mužstvo odehraje kvalifikační utkání na ME 2025 v pátek 23. února v Řecku a 26.2. 2024 v Pardubicích proti Velké Británii..

CHANCE ženská basketbalová liga má v příštích dvou týdnech dohrávku základní části, po které se letos nově rozdělí tabulka na dvě poloviny a odehraje se nadstavbová část A1 a A2. Oba brněnské celky mají dobře našlápnuto do skupiny A1. Jak již bylo zmíněno ženy mají první dva vrcholy v oslavné sezoně věnované 100. výročí založení ČBF za sebou a nás může těšit, že obě trofeje doputovali po roce opět do Brna. Žabiny Brno suverénně zvládli tento turnaj … viz článek a foto níže.

Brno nastřílelo Opavě 61 bodů už do poločasu …

Brňané v kulise 1149 fanoušků nasypali už v prvním dějství Slezanům 7 trojek, a i když ti sami zvládli pět projektilů, prohrávali za deset minut 36-26. Po 15 minutách a ofenzivě zdola už domácí vedli o 18 a v poločase taženi 16 body Šišky vládli ve svém šestém utkání za 14 dní 61-49 s trojkami 20/9! A ve druhé půli už pak udržovali vedení na úrovni deseti bodů a patnáctou výhrou již dorovnali úspěchy čtvrtého Děčína. Martin Vaněk (trenér Basket Brno): „Řekli jsme si, že potřebujeme dobrý start. A to se nám povedlo v první čtvrtině, dostali jsme se do zápasu. Trefili jsme hodně trojek. Opavu jsme drželi na distanc a to bylo rozhodující. Jsem strašně rád že jsme to zvládli, protože do soutěžní pauzy se nám pojede příjemně se třemi výhrami po sobě. Určitě máme co zlepšovat, ale mám radost z toho vítězství, každý hráč, který vstoupil na hřiště, dal do toho všechno.”

Foto: Jan Russnák, text: Basket Brno

ŽABINY OVLÁDLY PO ČESKÉM I FEDERÁLNÍ POHÁR.

PIEŠŤANSKÉ ČAJKY – ŽABINY BRNO 64:85 (19:19, 12:24, 17:22, 16:20).

Dvojí obhajoba ve velkém stylu. Basketbalistky Žabin Brno přehrály slovenského mistra z Piešťan vysoko 85:64 a zaslouženě tak vyzdvihly nejen pohár vítězek Českého poháru, ale i toho Federálního. Výhodu domácí palubovky Čajky využily sice úvodem, kdy se dostaly do nepatrného sedmibodového vedení. Petra Záplatová a Eliška Hamzová však úspěšnými trojkami vrátily Žabiny ihned do utkání. Po vyrovnané první čtvrtině navíc Brňanky předvedly famózní start té druhé, kdy jedenácti body v řadě převzaly otěže finálového souboje. A ty již nepustily. Výbornou brněnskou obranu doprovázela skvělá muška v útoku. Při chuti byla zejména Petra Záplatová, která proměnila pět trojek a kapitánka Natálie Stoupalová. Slovenským basketbalistkám se sice podařilo zdařilým závěrem třetí desetiminutovky ukrojit pár bodů z vysokého manka, Žabinám v obhajobě zlata z Federálního poháru však zabránit nedokázaly.„Myslím si, že finále bylo ne úplně od začátku diktované naší hrou, ale na plné čáře jsme dokázaly, že jsme lepší ve všech aspektech. Hrály jsme velmi chytrou rychlou hru. Myslím si, že dvacet plus bodů ve finále s týmem, který poslední sezony pravidelně nastupuje v Eurocupu, je pro nás skvělý výsledek. Zároveň bych chtěla vyzdvihnout, že první čtvrtinu se nás Piešťany snažily tlačit do hry, která nám není úplně přirozená, ale jsme tak silný a vyrovnaný tým, že se jim nepodařilo nás zlomit,“ okomentovala česko-slovenské finálové klání Záplatová. Žabiny svoji převahu potvrdily zejména skvělou týmovostí a připraveností na soupeře. „Jsem ráda, že se na tomto turnaji zapojily do hry všechny. Podle našich asistencí se potvrdila naše herní pohoda a týmovost. Přáli jsme si, aby ve finále byl domácí tým, už jenom kvůli atmosféře, která byla bouřlivá a i nás fanoušci hnali za další obhajobou. Zároveň to není úspěch jenom náš, ale i trenérů, kteří nás na každý zápas perfektně připravují. Kdo se na finále koukal, určitě viděl hezký basket,“ dodala k triumfu.

Text: a grafika BK Žabiny, foto – CZ Basketball, LEDEN 2024.

BASKET BRNO, ŽABINY BRNO a KP TANY BRNO … týmové fotografie … sezona 2023/24

Grafika, text a odkazy CZ BASKETBALL …

Vývoj československého a českého volejbalu a basketbalu.   Na vznik československého volejbalu existují dvě znění ohledně vzniku organizovaného volejbalu v Československu. První tvrzení zní, že na území tehdejšího Československa se volejbal dostal v roce 1919, kdy proběhlo utkání mezi příslušníky vojenské posádky v Žilině. Podílela se na tom YMCA a spolek Vysokoškolský sport. Druhé podání souvisí s utvořením svazu v roce 1921. Zrod našeho volejbalu je datován na rok 1921, který společně oslavily i mezinárodní orgány FIVB a CEV. Ty se rozhodly nám svěřit pořadatelství turnajů v letech, které končily jedničkou nebo šestkou. (Císař, 2005). Vývoj ve 20. letech V roce 1923 byl založen samostatný svaz, který nebyl závislý na Ymce a nyní sdružuje více než 50 klubů a přes 1200 členů. Tento svaz se v roce 1924 rozšířil o další míčovou hru, a to basketbal. Přejmenoval se tedy na Československý voleyballový a basketballový svaz. Stal se třetím nejstarším svazem na světě a druhým v Evropě… tolik z historie a nyní již za hráči, kteří dobýbali slávu našeho basketbalu na světových palubovkách … Mám to pořád v srdci ! Jako obvykle, když se někde objeví, i tady se svými 217 čísly mezi ostatními vyčníval, byť zejména vedle někdejších reprezentačních parťáků zase ne o tolik. Ani brněnský rodák Jiří Okáč, vicemistr Evropy z roku 1985, a tedy i člen poslední medailové národní skvadry, si nenechal uniknout tuhle speciální událost.

ŽABINY BRNO … v těchto dnech se dostává na světlo světa publikace … 30 let s Žabinami. Kniha ve své jednoduchosti a lehkosti dává čtenářům nahlédnout pod pokličku žabovřeského basketbalového klubu, popisuje a na fotografiích zobrazuje klubovou historii … tak bohatou na úspěchy. V jednotlivých kapitolách se dostaneme ke všem hráčkám, sestavám, trenérům, realizačním týmům včetně mládežnické základny a reprezentace … lidem, kteří se o tuto sportovní podívanou plnou měrou zasloužili. Knihu 30 let s Žabinami už nyní můžete získat prostřednictvím klubového eschopu …. nebo přímo na hale při domácích utkáních basketablové a evropské ligy.

Křest knihy 30 let s Žabinami, 12.10. 2023 hala Rosnička, Foto Jan Rusnák, Miroslav Štěpánek …

Taneční škola Swing Wings se zaměřuje na swingové tance, které vznikaly v 20. až 40. letech minulého století v USA. Krok po kroku budujeme taneční studio Kafka v budově bývalé zdravotní pojišťovny. Rádi tě u nás přivítáme na lekcích, které pořádáme pro všechny taneční úrovně – od úplných začátečníků až po ty pokročilé, kteří pak školu reprezentují i v zahraničí. Pohybem se snažíme vyjadřovat naši vášeň pro tanec a swingovou hudbu. Během osmi let, co škola Swing Wings oficiálně existuje na mapě swingového světa, jsme zorganizovali stovky tančíren, desítky mezinárodních akcí a festivalů a hlavně si užili spoustu legrace a vytvořili jedinečnou komunitu přátelských lidí.