Kooperativa národní basketbalová liga … basketbalisté brněnského celku Basket Brno prohráli čtvrtfinalovou sérii s BK Děčín 0:4 a skončí v ročníku 20023/24 na šestém místě.

Na vítěze NBL čeká nový unikátní pohár. Nese jméno Jiřího Zídka

… díky unikátnímu spojení mezi sportovním svazem a technologickým lídrem svého odvětví představuje Kooperativa NBL nový pohár pro vítěze basketbalové ligy. Více čtěte na … a jak pohár vznikal … vice zde …

CHANCE ženská basketbalová liga – Hráčky KP TANY BRNO porazily hradecké lvice třikrát po sobě a po výsledku 3:0 na zápasy získal brněnský tým z Králova Pole bronzové medaile. Foto : KP: Stloukal a Panáček.

Žabiny jednoznačně postoupily do dvacátého třetího finále nejvyšší basketbalové ligy, které odehrály ve stylu 30 výročí, které klub letos slaví ve své novodobé historii. Serie hraná na tři vítězná utkání gradovala vždy v brněnské hale Rosnička. Nejprve ve druhém kole Žabiny vyhrály utkání 71:69, srovnali serii na 1:1 a na na pražské lavičce vznikl zmatek, spousta otázek i informací. Už toho je dost, hráčky jsou unavené. Nezaujatý divák by si myslel a možná i těžko pochopil, proč pražanky vůbec tuto soutěž hrají. Ale dopadlo to dobře … semkli se, přitvrdili a zbylé dva zápasy již dopadly ve prospěch favorita. Pohár pro vítěze ŽBL odjel opět do Prahy a naplněná Rosnička se už nemůže dočkat chvíle, kdy se titul vrátí zpět do Brna a národní mužstvo zahraje na evropské scéně opět o medaile. Příležitost k tomu bude již za rok … a niíkde není napsáno, že to nemůže být i do KP, kde letos se hrál dobrý basketbal s bronzovým puncem …

… na fotografiícch Jana Russnáka se podívejme na stříbrnou radost, když v neděli 28.4. 2024 se na Rosničce rozdávaly závěrečné sady medailí a ročník ŽBL 2023/24 se stal minulostí.

Na tomto místě je nutné jednoznačně poděkovat oběma ženským týmům za reprezentaci města Brna v nejvyšší basketbalové lize žen a v Eurocupu. Obě družstva zahrála nespočet kvalitních utkání a brněnský fanoušek ženského basketbalu si přišel opět na své … děkujeme.

BASKET BRNO, ŽABINY BRNO a KP TANY BRNO … týmové fotografie … sezona 2023/24

Vývoj československého a českého volejbalu a basketbalu.   Na vznik československého volejbalu existují dvě znění ohledně vzniku organizovaného volejbalu v Československu. První tvrzení zní, že na území tehdejšího Československa se volejbal dostal v roce 1919, kdy proběhlo utkání mezi příslušníky vojenské posádky v Žilině. Podílela se na tom YMCA a spolek Vysokoškolský sport. Druhé podání souvisí s utvořením svazu v roce 1921. Zrod našeho volejbalu je datován na rok 1921, který společně oslavily i mezinárodní orgány FIVB a CEV. Ty se rozhodly nám svěřit pořadatelství turnajů v letech, které končily jedničkou nebo šestkou. (Císař, 2005). Vývoj ve 20. letech V roce 1923 byl založen samostatný svaz, který nebyl závislý na Ymce a nyní sdružuje více než 50 klubů a přes 1200 členů. Tento svaz se v roce 1924 rozšířil o další míčovou hru, a to basketbal. Přejmenoval se tedy na Československý voleyballový a basketballový svaz. Stal se třetím nejstarším svazem na světě a druhým v Evropě… tolik z historie a nyní již za hráči, kteří dobýbali slávu našeho basketbalu na světových palubovkách … Mám to pořád v srdci ! Jako obvykle, když se někde objeví, i tady se svými 217 čísly mezi ostatními vyčníval, byť zejména vedle někdejších reprezentačních parťáků zase ne o tolik. Ani brněnský rodák Jiří Okáč, vicemistr Evropy z roku 1985, a tedy i člen poslední medailové národní skvadry, si nenechal uniknout tuhle speciální událost.

Grafika, text a odkazy CZ BASKETBALL …

Taneční škola Swing Wings se zaměřuje na swingové tance, které vznikaly v 20. až 40. letech minulého století v USA. Krok po kroku budujeme taneční studio Kafka v budově bývalé zdravotní pojišťovny. Rádi tě u nás přivítáme na lekcích, které pořádáme pro všechny taneční úrovně – od úplných začátečníků až po ty pokročilé, kteří pak školu reprezentují i v zahraničí. Pohybem se snažíme vyjadřovat naši vášeň pro tanec a swingovou hudbu. Během osmi let, co škola Swing Wings oficiálně existuje na mapě swingového světa, jsme zorganizovali stovky tančíren, desítky mezinárodních akcí a festivalů a hlavně si užili spoustu legrace a vytvořili jedinečnou komunitu přátelských lidí.