… mistrovství Evropy

4. mistrovství Evropy v basketbale se odehrálo ve dnech 30. dubna až 4. května 1946 v Ženevě ve Švýcarsku. Hrál se turnaj za účasti 10 týmů rozdělených do třech základních skupin. Ve skupině A hráli čtyři mužstva Itálie, Maďarsko, Polsko a Lucembursko. Ve skupině B Francie, Nizozemsko a Anglie. Ve skupině C pak Československo, Švýcarsko a Belgie. Systém turnaje posunul do bojů o medaile první dvě mužstva ze skupiny A a vítěze skupin B a C. Naši basketbalisté odehráli ve skupině vítězné utkání se Švýcarskem s výsledkem 20:17 a následná výhra 38:33 nad Belgií nás posunula do semifinále mistrovství. 3. května ve 20,00 hodin jsme odehráli vítězné utkání s košikáři Maďarska a po výsledku 48:28 se stali prvními finalisty ženevského turnaje. Ve druhém semifinále porazili Italové Francii 37:25. Finále se hrálo na druhý den 4. května 1946 ve 21,30, před kulisou 4500 diváků v Palais des Sports.

Soupeřem nám byli mužstvo Itálie. Po prohraném poločase 18:21 se z vítězství 34:32 a zisku titulu Mistrů Evropy radovali naši basketbalisté. Mužstvo ve složení Miloš Bobocký, Jiří Drvota, Josef Ezr, Gustáv Herrmann, Jan Hluchý, Josef Křepela, Ivo Mrázek, Pavel Nerad, Ladislav Šimáček, František Stibitz, Josef Toms, Ladislav Trpkoš, Emil Velenský a Miroslav Vondráček s trenérem Františkem Hájkem se tak zapsalo do dějin evropského basketbalu zlatým písmem.

Kronika hráče Ivo Mrázka dokumentuje průběh turnaje ve výsledcích, fotografiích a kresbách s karikaturami Stanislava Sedláka. Ponořme se prostřednictvím těchto obrázků do historie evropského šampionátu v Ženevě. Po předání poháru pro vítěze byli hráči a trenéři pozvání dcerou prezidenta Masaryka Olgou na Československé velvyslanectví, kde byly slavnostně přijati. „Při večeři jsme každý z nás obdrželi zlaté hodinky“ vzpomínal v roce 2006 Ivo Mrázek, když jsem ho navštívil. Společně se Zdeňkem Konečným jsme dlouze seděli nad fotografiemi a jeho kronikami. 13. prosince 2021 jsem se Zdeňkem telefonicky hovořil a následně ho navštívil. Vzpomněl si na to setkání a dlouze hovořil a vzpomínal nejen na „Ivana,“ ale s úctou a pokorou na všechny svoje spoluhráče.

Evropské šampionáty v basketbale mužů hrané v bývalém Československu a České republice.

Mistrovství Evropy v basketbalu mužů 2022 … 41. mistrovství Evropy v basketbale mužů se odehrálo v termínu 1. až 18. září 2022. Kvůli o rok posunutým olympijským hrám v Tokiu se posunul o rok i termín evropského mistrovství. Šampionátu se zúčastnilo 24 národních mužstev, které odehráli svoje základní skupiny ve čtyřech evropských městech. Pořadatelem byla Evropská basketbalová federace. Byl to zároveň první turnaj poté, co se zavedl nový systém konání a to každé čtyři roky. Turnaj měl čtyři pořadatelské země, kde se odehráli základní skupiny a vyřazovací zápasy se odehráli v Mercedes-Benz Aréně v Berlíně. Skupina A se odehrála v Gruzii – Tbilisi za účasti týmů Španělska, Turecka, Černé Hory, Belgie, Bulharska a Gruzie. Skupina B se hrála v německém Kolíně nad Rýnem a potkali se mužstva Slovinska, Německa, Francie, Litvy, Bosny a Hercegoviny a Maďarska. Ve skupině C, která se hrála v italském Miláně, na sebe narazily mužstva Řecka, Chorvatska, Ukrajiny, Itálie, Estonska a Velké Británie. V Praze se odehrála skupina D a kromě našich reprezentantů jsme v O2 Aréně viděli hrát svoje zápasy mužstva Srbska, Finska, Polska, Izraele a Nizozemska. Z každé skupiny pak postupovali první čtyři celky do vyřazovací části turnaje. Vzájemně na sebe narazili celky podle toho, jak se umístili v základních šestičlenných skupinách. Čeští basketbalisté odehráli základní skupinu na domácí palubovce pražské haly v Libni. 2. září vstoupili hráči pod taktovkou trenéra Ronena Ginzburga ve sloužení Patrik Auda, Vít Krejčí, Ondřej Balvín, Jaromír Bohačík, Jan Veselý, Martin Kříž, Martin Peterka, Vojtěch Hruban, Ondřej Sehnal, Tomáš Satoranský, Tomáš Kyzlink a David Jelínek prohrou s Polskem 84:99. Další utkání se Srbskem a prohra 68:81. Třetí utkání ve skupině jsme zvládli a porazili Nizozemsko v poměru 88:80. Desetibodová porážka 88:98 od Finska nás postavila do neočekávané  role, boj o poslední postupové místo ze skupiny D. Ve čtvrtek 8. září jsme nastoupili k utkání s Izraelem a vítězství 88:77 znamenalo postup do další fáze turnaje ze čtvrtého místa. Klíč byl předem jasný a v osmifinále jsme odehráli utkání s vítězem skupiny C, což byl celek Řecka. Národní mužstvo se přesunulo z Prahy do Berlína, kde v sobotu 10. září začali osmifinálové utkání. Vítězové těchto duelů postoupili do čtvrtfinále mistrovství. Pro poražená mužstva turnaj skončil. Francie porazila Turecko 87:86 po prodloužení, Slovinci přehráli Belgii 88:72, Němci si poradili s Černou Horou 85:79 a Španělsko svedlo tuhý boj s Litvou. V prodloužení si Španělé vystříleli postup po výhře 102:94. V neděli pokračoval turnaj těmito osmifinálovými zápasy. Polsko porazilo Ukrajinu 94:86, Finsko překvapivě celek Chorvatska 94:86, Srbsko nestačilo na Itálii a po prohře 84:96 se překvapivě v sestavě s Nikolou Jokičem loučilo s turnajem. Čeští reprezentanti nastoupili ke svému utkání s Řeckem. Kapitán mužstva Vojtěch Hruban, statečně vedl svoji družstvo po tři čtvrtiny osmifinále k vítězství, když na ukazateli svítilo skóre 67:63. Do poslední čtvrtiny jsme vstupovali s nadějemi pokračovat v dobrém výkonu. Náročnost turnaje, limitace některých hráčů, únava a v neposlední řadě i nepříznivá píšťalka rozhodčích nás do dalších bojů neposunula. Utkání jsme prohráli o šest bodů v poměru 88:94. O dva dny později 13. září, byly odehrány první dvě čtvrtfinálové utkání. Nejdříve Španělé porazili Finsko 100:90, když museli ve druhém poločase dotahovat již dvojciferný náskok dobře hrajících Finů pod taktovkou Lauriho Markkanena. Německo přestřílelo Řecko 107:96, i když v poločase tahali němečtí basketbalisté za kratší provaz. Ve středu 14. září 2022 byly na programu šampionátu další dva čtvrtfinálové duely. V prvním se utkala Francie s Itálií, kdy šťastnější byli francouzští basketbalisté, kdy ž po prvním prodloužení vybojovali postup do semifinále 93:85. Italové promarnili postup na poslední chvíli, když skvěle odehráli druhý poločas, ale v závěru je mrzeli neproměněné trestné hody a dovolili tak Francii vyrovnat a získat vítězství v nastaveném čase. Ve druhém utkání se očekával jasný postup Slovinska v čele Lukou Dončičem, ale Slovinci nezvládli roli favorita. Polsko svoji výbornou rozehrávkou a střelbou za tři body jen dvakrát pustilo Slovince do jednobodového vedení a v závěru i přes mohutný finiš posledních mistrů Evropy z roku 2017, brali vítězství 90:87 a postup do semifinále. V semifinále na sebe narazily celky Polska a Francie, Německa a Španělska. Francie si snadno poradila s mužstvem Polska a celek trenéra Vincenta Colleta zvítězil 95:54. Francouzský tým se postaral výhrou o 41 bodů o nejvyšší rozdíl v historii medailových bojů při současném formátu ME. V roce 1993 zdolalo Chorvatsko v zápase o bronz Řeky o 40 bodů, stejně jako SSSR tým Polska v semifinále v roce 1967. V druhém semifinále se oba týmy několikrát vystřídaly ve vedení. Do poslední čtvrtiny šli s náskokem šesti bodů Němci, ale Španělé ji vyhráli 31:20. V neděli 18. září se odehrála utkání o medaile. Německo si v utkání o bronz bez problému dokráčelo pro třetí místo v turnaji a po vítězství 82:69 zkompletovali sadu medailí z evropských šampionátů. Tým kanadského trenéra Gordiho Herberta vedl k třetímu cennému kovu 26 body rozehrávač Dennis Schröder. V roce 1993 na domácím mistrovství získali zlatou a s legendárním Dirkem Nowitzkim v roce 2005 stříbro. Ve finále EuroBasketu se odehrála napínavá bitva mezi celky Francie a Španělska. Svěřenci kouče Sergia Scariola se prezentovali výborným kolektivním výkonem a mladý tým vedený kapitánem Rudym Fernándezem zvítězili ve finále mistrovství Evropy nad Francií 88:76 a po vítězstvích v letech 2009, 2011 a 2015 oslavili v Berlíně svůj čtvrtý titul. Španěly ve finále táhl Juancho Hernangómez s 27 body, proměnil sedm z devíti tříbodových pokusů. K němu se přidal se 14 body bratr Willy, jenž byl vyhlášen nejužitečnějším hráčem turnaje. Čtrnáct bodů vstřelil i americký rodák Lorenzo Brown a díky 11 asistencím zaznamenal ve finále double double. Španělé získali titul po sedmi letech a na trůnu vystřídali mužstvo Slovinska.

Fotografie hráčů, mužstva, ostatní foto : FIBA pro CZ BASKETBALL.

Podívejme se o pár let zpátky. Ve stručnosti a na fotografiích si připomene oba evropské šampionáty, které se na území bývalého Československa odehráli. Na úspěchy to byly turnaje vydařené. V roce 1947 jsme ve finále 5. mistrovství starého kontinentu nestačili na Sověty a prohráli 65:37. Ani 12 bodů Ivo Mrázka nestačilo ve sportovní hale Sokola Královské Vinohrady na rozjetou „ruskou mašinu.“ V roce 1981 jsme ve finálové skupině nestačili opět na Sověty a Jugoslávii. O třetí místo jsme se utkali 5. června 1981 s basketbalisty se Španělska. Zaplněná sportovní hala v Holešovicích viděla po prohraném poločase 46:48 „střelecký koncert“ Kamila Brabence, který přivedl svými 28 body náš tým k vítězství 101:90. Mužstvo zdobily bronzové medaile a úspěch na domácím šampionátu.

Mistrovství Evropy v basketbale mužů – Praha 1981. 22. mistrovství v basketbale mužů se odehrálo od 26.5 do 6.6. 1981 v bývalém Československu. Turnaje se zúčastnilo 12 týmů rozdělených do dvou skupin. V Bratislavě se odehrála utkání našeho mužstva. Postupně jsme se utkali se Španělskem, Izraelem, Francií, Anglií a Řeckem. Jediná prohra se Španělskem 69:72 a druhé místo ve skupině A. V Havířově se hrála skupina B za účasti celků Jugoslávie, Itálie, Polska, Německa, Turecka a Sovětského Svazu. Semifinále mistrovství svedlo v boje o medaile čtyři nejlépe postavené celky v tabulce. Finálový duel vyzněl lépe pro Sověty, kteří porazili Jugoslávii v poměru 84:67. Naši basketbalisté pod vedením trenéra Pavla Petery, Skála, Žuffa, Havlík, Rajniak, Kropilák, Böhm, Kos, Sedlák, Klimeš, Brabenec, Petr a Hraška zvládli utkání o bronzové medaile, když porazili Španělsko 101:90.

Díky kurátorce chystané výstavy ke 100. výročí od narození fotografa Emila Fafka paní Daně Kyndrové se podělme o zážitky z basketbalu tak jak byly odehrané a zachycené pro další generace hráčů a sportovních diváků … děkujeme …

Šampionát z roku 1981 Vám představuji ve fotografiích reportážního a sportovního fotografa Emila Fafka.

Mistrovství Evropy v basketbale mužů – Praha 1947. 5. mistrovství v basketbale mužů se odehrálo v Praze od 27. dubna do 3. května. Pro naše basketbalisty to byla velká výzva a svými výkony šlo k obhajobě prvenství ze Ženevy 1946. Jasně jsme dominovali v základní skupině a rovněž v semifinálové skupině jsme neztratili ani zápas. Pod taktovkou trenéra Josefa Fleischlingera a v sestavě Kozák, Krása, Velenský, Trpkoš, Bělohradský, Dostál, Fráňa, Vondráček, Mrázek Herrmann, Drvota Ezr Toms a Bobocký jsme „dokráčeli pro stříbrné umístění.“

Šampionát z roku 1947 Vám představuji z kronik legendy brněnského a československého basketbalu Ivo Mrázka. „Šéf“ si pečlivě vedl kroniky a karikatury maloval výtvarník Stanislav Sedlák.